Acasă > Evenimente > Agenda Conferinţei Naţionale ANBPR, Sibiu

Agenda Conferinţei Naţionale ANBPR, Sibiu

Bibliotecile publice – teritorii ale cunoașterii și memoriei colective

Sibiu, 23-25 mai 2019

AGENDA

Interval orar

Program

Spațiu desfășurare

 

Miercuri, 22 mai

 

18:00-19:00

Ședință Birou executiv

Sala de consiliu (Corp B, et. 1)

19:00-20:00

Ședință Consiliu de conducere

Sala de consiliu (Corp B, et. 1)

 

Joi, 23 mai 2019

9:00 – 9:30 Înregistrarea participanților Foaier

(Corp A, parter)

09:30 – 10:00 Deschidere conferință – sesiune în plen

 

  • Daniela Câmpean, Președinte, Consiliul Județean Sibiu
  • Silviu Borș, Director, Biblioteca Județeană ASTRA Sibiu
  • Sorina Stanca, Președinte ANBPR
  • Carmen Mihaiu, Director General, Biblioteca Națională a României
Sala Festivă

(Corp A, et. 2)

10:00 – 11:00
  • Ambasada SUA
  • Hermina Anghelescu, Director, School of Information Sciences, Wayne State University, Detroit, Michigan Public Libraries Engaged Agents and Active Stakeholders in Countering Fake News and Disinformation in Rural Romania / Bibliotecile publiceagenți de combatere a știrilor false și a dezinformării în România rurală
  • Joanna Burkhardt, Director, University of Rhode Island Libraries, Kingston, Rhode Island Helping library users AVOID Fake news / Cum îi ajutăm pe utilizatorii serviciilor de bibliotecă să evite știrile false
Sala Festivă

(Corp A, et. 2)

11:00 – 11.30 Pauză de cafea Sala Festivă

(Corp A, et. 2)

 

 

Sesiune în plen

11:30 – 13:30
  • Dragoș-Adrian Neagu, Biblioteca Județeană Brăila Bibliotecile și transformarea digitală
  • Irinuca Vaduva, ECDL ROMANIA 3D Printing și competențe IT pentru bibliotecari
  • Pancza János –  director operațiuni internaționale – Qulto – Aplicația de recatalogare semantică în noua platformă pentru managementul colecțiilor Qulto 2
  • Dr. Liviu-Iulian Dediu  – IME ROMANIA, TINREAD în sprijinul gestionării memoriei colective
  • Adrian Jicu, Biblioteca Județeană ”Costache Sturza” BacăuBiblioteca și memoria colectivă. Sfârșitul utopiei?
  • Csaba Giras, SoftLink RomâniaO Bibliotecă Conectată cu Comunitatea – Soluția SoftLink
  • Ioan Pintea, Biblioteca Județeană ”George Coșbuc” Bistrița – Colecții și documente de patrimoniu
  • Biblioteca Județeană ”George Barițiu” Brașov – Vernisajul ExpozițieiOrașul Sibiu prin ochii unui brașovean – Desene de Felician Crișan”
Sala Festivă

(Corp A, et. 2)

13:30 – 15.00 Masa de prânz Restaurant Dobrun
 

  1. I.                   Bibliotecile publice – agenți de combatere a știrilor false și a dezinformării – sesiune în paralel
15:00 – 16:30
  • Hermina Anghelescu, Director, School of Information Sciences, Wayne State University, Detroit, Michigan, Joanna Burkhardt, Director, University of Rhode Island Libraries, Kingston, Rhode Island Bibliotecile publiceagenți de combatere a știrilor false și a dezinformării – partea I
 

 

Sala Festivă

(Corp A, et. 2)

 

16:30 – 17.00  

Pauza de cafea

 

17.00 – 18.30
  • Hermina Anghelescu, Director, School of Information Sciences, Wayne State University, Detroit, Michigan, Joanna Burkhardt, Director, University of Rhode Island Libraries, Kingston, Rhode Island Bibliotecile publice – agenți de combatere a știrilor false și a dezinformării – partea a II-a
 

  1. II.                Bibliotecile și transformarea digitalăsesiune în paralel

 

15:00 – 16:00
  • Mihai Peca, ECDL ROMANIA  – Atelier 3D Printing
Foaier (Corp B, parter)
16:00 – 17:00
  • Biblioteca Județeană Brăila și Helix Robotics – Prezentare și demo de robotică
17:00 – 17:30 Pauza de cafea
17:30 – 18:30
  • Nicolae Constantinescu, KossonBibliotecile ca spații ale datelor: rol, calificări, perspective
  • Mariana Lucia Marian Biblioteca Județeană „I.S. Bădescu” Sălaj,  Loredana Stanciu Biblioteca Județeană „Nicolae Iorga” Prahova, Roxana Dascălu Biblioteca Județeană „Nicolae Iorga” Prahova, Violeta Dumitrescu Biblioteca Ocnița, Dâmbovița, Claudia Șerbănuță Fundația ProgressCetățenia digitală se învață în comunitate – despre proiectul european COLIBLITE implementat de 9 biblioteci publice din țară
 
  • Biblioteca Județeană ”Christian Tell” Gorj – Vernisajul Expoziției Iulius Doppelreiter, arhitectul care a înnobilat Gorjul
 
19:00 Cina festivă Restaurant Dobrun

Vineri, 24 mai 2019

Sesiune în plen
09:00 – 10:30
  • Daniel Nazare, Biblioteca Județeană ”George Barițiu”, Brașov Târgul Internațional de Carte de la Leipzig – Marcă a Identității și a Memoriei Colective – Film documentar
  • Paula Horotan, Biblioteca Județeană Satu Mare –Proiectul Județul Satu Mare. 100 de ani în 100 de imagini, o inițiativă ce a coalizat breasla bibliotecarilor sătmăreni
  • Loredana Stanciu, Biblioteca Județeană Nicolae Iorga” Prahova File din poveste: creativitate și performanță
  • Ioana Crihană, ANBPRANBPR – promotor de proiecte Erasmus+ pentru stimularea inovației în biblioteci
Sala Festivă

(Corp A, et.2)

10:30 – 11:00 Pauza de cafea Sala Festivă

(Corp A, et.2)

11:00 – 11:30 Adunarea Generală a Asociației Sala Festivă

(Corp A, et.2)

Sesiune în plen
11:30 – 13:30
  • Cosmin Popescu,  Serviciul de Telecomunicații Speciale – Aplicația APEL 112
  • Silvia Bogdan & Andrei Stupu, Școala de Valori Educația bazată pe valori
  • Florica Pop, Mariana Lucia Marian, Biblioteca Județeană „Ioniță Scipione Bădescu” SălajOportunități oferite bibliotecilor publice prin asociații
  • Claudia Șerbănuță, Alin Grămescu, Fundația ProgressE Ora să ȘTIM în biblioteci – Teme STEM pe înțelesul copiilor
  • Cornelia Popescu, Fundația EOS TimișoaraBiblioteca digitală pentru toți
  • Elena Mariana Angheluță, Biblioteca Județeană ”Christian Tell” Gorj Voluntariatul, o soluție sau o problemă?
  • Ramona Ioana Mezei, Florentina Dobrogeanu-Ipsilante, Biblioteca Metropolitană București – Servicii de impact – Biblioteca Metropolitană București
Sala Festivă

(Corp A, et. 2)

13:30 – 15:00 Masa de prânz Restaurant Dobrun
  1. I.                   Programe și proiecte de literație în biblioteci – sesiune în paralel
15:00 – 16:30
  • Monica Avram, Biblioteca Județeană Mureș – Clubul bebelușilor la Biblioteca Județeană Mureș
  • Raluca Istrate, Biblioteca Județeană Satu Mare – O oră de povești – atelier de storytelling
  • Mariana Marian, Biblioteca Județeană ”Ovid Densușianu” DevaFINLIT – Financial literacy through public libraries – un proiect pentru educația financiară a adulților prin intermediul bibliotecilor publice din Polonia, Bulgaria Slovenia și România
Foaier

(Corp B, parter)

16.30 – 17:00 Pauza de cafea Foaier

(Corp B, parter)

17.00 – 18:30  

  • Viorel Spaiuc, Biblioteca Comunală ”Timotei Popovici” Sacu Code Bags
  • Ramona Tintea, Biblioteca Valea Doftanei PrahovaPrichindeii și Ora să ȘTIM
    • Popescu Crina Steliana, Biblioteca Publică Locală Pietrari - Coding makes me happy” sau cum proiectul „Code Kids” aduce evenimentele europene în micile biblioteci publice
    • Doina Țandără, Biblioteca Orășenească Prof. Ioan Buzea Măcin Code Kids – Copiii fac Coding în Bibliotecile publice
    • Marius Stoica, Biblioteca Județeană ”A. D. Xenopol” Arad – Servicii online ale Bibliotecii Județene “Alexandru D. Xenopol” Arad
Foaier

(Corp B, parter)

  1. II.                Inițiative de memorie locală și patrimoniu imaterial – sesiune în paralel
15:00 – 16:30
  • Ruxandra Nazare, Biblioteca Județeană ”George Barițiu” BrașovMemoria colectivă brașoveană online la Biblioteca Județeană ”George Barițiu” Brașov
  • Doru Sinaci, Biblioteca Județeană ”A. D. Xenopol” AradMonografiile de localitate, un pas fundamental în vederea predării elementelor de identitate și istorie locală la orele de curs
  • Dana Rădulescu, Biblioteca Județeană ”Antim Ivireanul” VâlceaAventuri culinare în Vatra lui Bălcescu
  • Popescu Crina Steliana, Biblioteca Publică Locală Pietrari 100 de ani în 100 de postări
  • Anca Badea, Biblioteca Metropolitană București – Bucureștii vechi și noi
  • Anca Sârbu, Biblioteca Județeană ”Octavian Goga” Cluj-NapocaIstorie trăită, istorii repovestite
Secția Arte (Corp B, et. 2)
16:30 – 17:00 Pauza de cafea Foaier

(Corp B, parter)

 17:00 – 18:30
  • Dorin Cozan, Biblioteca Publică Cotnari – Astrofotografia – mijloc de promovare a turismului local
    • Florența Geanina Burcea, Biblioteca Județeană ”Marin Preda” Teleorman - Biblioteca Județeană ”Marin Preda” Teleorman după 20 de ani
    • Ioana Frunte-Lată, Biblioteca Județeană ”Panait Cerna” Tulcea – Lectura publică tulceană în ”Anul Cărții”
    • Grancea Maria, Biblioteca Orășenească Avrig – Povești de la poalele Munților Făgăraș cu Șezătoarea de la Avrig
Secția Arte (Corp B, et. 2)
19:00         Cina Restaurant Dobrun

 

 

Sâmbătă, 25 mai 2019

11:00 – 14:00 Vizită la Muzeul Civilizației Populare ”ASTRA” Muzeul Civilizației Populare „ASTRA”

 

VN:F [1.9.8_1114]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Agenda Conferinţei Naţionale ANBPR, Sibiu , 5.0 out of 5 based on 1 rating
Categories: Evenimente Tags:
  1. Nici un comentariu momentan.
  1. Nici un trackbacks momentan.
Trebuie să fii logat pentru a povesta un comentariu.